Kas iga ettevõte peaks saama osaleda riigihankel?
Glimstedt’i paneel Tallinna ettevõtluspäeval keskendus teemale “Iga ettevõtte riigihankel osalemise võimalikkus”. Mitmekülgse taustaga panelistide eesmärk oli julgustada väiksemaid ettevõtteid osalema riigihangetel ja anda nõu viisidest, kuidas oma parim lahendus hankijani viia.
Panelistid Birgit Vilippus (Ettevõtluse Innovatsiooni Sihtasutus, hankeosakonna juhataja), Neeme Kass (Conmeo OÜ), Estella Põllu (Rahandusministeerium, riigihangete ja riigiabi osakond) ja Glimstedt’i hankevaldkonna tiim Ringo Heidmets ja Maria Veermäe otsisid arutelu käigus vastust küsimusele, kas iga ettevõte peaks saama osaleda riigihankel.
Liitu Glimstedt’i uudiskirjaga ja vaata paneeli videosalvestust:
Mida silmas pidada riigihankel osaledes?
Hankeid on väga erinevas mahus ja tingimustel, nii on iga suuruse ja kogemusega ettevõttel võimalik leida endale sobiv hange. Riigihangete seaduse eesmärk on soosida konkurentsi ja arvestada ka uute turule tulijatega.
Riigihankes osalemise eel:
- Võtke aega, et riigihanke sisu, tingimuste, kestvuse ja ajakavaga tutvuda
- Hinnake riske ja oma võimalusi
- Kui tingimused ei ole mõistlikud või arusaadavad, küsige põhjendusi ja lisaküsimusi hankijalt
- Ärge uskuge riigihanke müüte, vaid võtke aega, et tutvuda hangete loeteluga ja tingimustega
Suured hanked ja riskid:
- Kui vaja, leitke hankes osalemiseks koostööpartnerid, aga arvestage, et nad peavad ka reaalselt osalema ja koostööd tegema
- Kui esindate suuremat ettevõtet, võite osaleda ka tootja esindajana, eriti kui maht ja vastutus on suurem
Uue toote või teenusega hankes osalemine:
- Alustavad ettevõtted on oodatud hangetel osalema
- Kui olete uue toote või teenuse pakkuja, võtke aega, et seda tutvustada.
- Hankija teeb turu-uuringuid, korraldab infopäevi ja osaleb valdkonna liitude sündmustel – olge aktiivne ja tutvustage oma uudisväärtust ja eripära hankijale
Hange on pikaajaline protsess, seetõttu ei jõua värskeim informatsioon alati hanketingimustesse.
Kui olete otsustanud pakkujana osaleda:
- Riigihangetes osalemine on tehtud tehniliste lahenduste abil mugavaks ja kiireks, Riigihangete register on ka vajalik abivahend ja infoallikas pakkujale. Registri kasutamiseks on olemas juhendid ja infotelefon. NB! Lisaks hankeregistrile, tutvuge hankijate kodulehtedel olevate hankeplaanidega – väiksed hanked ei ole registris, kuna tegemist on väikeostudega.
- Registreerige end registris pakkujaks ja valige huvipakkuvad valdkonnad CPV koodide abil. CPV kood on riigihangete klassifikaator ehk riigihangete puhul kohaldatav ühtne klassifikatsioonisüsteem, et ühtlustada hankijate poolt lepinguobjektide kirjeldamiseks kasutatavad viited. Valides CPV koodid (ehk mis valdkonna hanked teid huvitavad), tasub markeerida pigem laiem ja enam koode kui vähem, et õiged hanked teieni jõuaks (https://hanked.ee/cpv-koodid).
- Dokumentatsiooni läbitöötamisel alustage tehnilise kirjeldusega, et leida just teile sobivad hanked
- Tehke põhjalik analüüs kvalifikatsioonitingimustest, analüüsige tingimuste koosmõju (hankekord, hindamiskriteeriumid, kvalifikatsioonitingimused ja lepingu täitmine), et vältida üllatusi. Küsige vajadusel tasuta nõu Rahandusministeeriumist või õigusteenuse korras valdkonna juristidelt.
- Otsustades hankes osaleda tehke kõik aegsasti, küsige selgitusi piisava ajavaruga mitte paar päeva enne pakkumuste esitamise tähtaega. Võtke aega, et kontrollida oma esitatud andmete õigsust võttes pigem arvesse, et andmeid ei saa parandada.
- Ärge võtke liigseid riske.
Kokkuvõtlikult – kas iga ettevõte peaks saama osaleda riigihankes?
Igal ettevõtjal on õigus ja võimalus osaleda riigihankes, aga hankija ülesanne on tagada, et tulemus on kvaliteetne ja tasakaalus.
Seades läbimõeldud nõuded hangitavale toodetele ja teenustele ja välistades alapakkumised (sisuliselt veendudes ka pakutud hinnaga on võimalik lepingut edukalt täita), saab luua aluse edukale tulemusele.
Riigihanke teemalistel küsimustel annavad nõu Glimstedti eksperdid Ringo Heidmets ja Maria Veermäe.
Fotod: Mats Õun / Tallinna Ettevõtluspäev