Glimstedt toetab vaimse tervise edendamist
Glimstedt Estonia jätkab traditsiooni asendada jõulukingitused heategevusega. Sel aastal toetame Peaasjad MTÜ’d, et aidata kaasa sotsiaal-emotsi…
Artikkel “Principle for Glimstedt has been “Think global, act local”, so is of its clients” ilmus ajakirjas Юридична Газета 25. augustil.
2022. aasta juulis teatas Baltikumis ja Rootsis tegutsev Glimstedt Advokaadibüroo ühe esimese ettevõttena Euroopas uuest koostööst Ukrainas sõja ajal. Glimstedt soovib koos kohaliku turuliidriga Ilyashev & Partners olla Ukraina ülesehitamisel koordineerivas ja strateegilises rollis. Enne teadaannet kohtusid kolm Glimstedti tippjuhti Kiievis – Glimstedt Sweden COO Frida Keyling, Glimstedt Eesti partner Randu Riiberg ja Glimstedt Leedu partner Egidijus Bernotas – olles esimeseks sõjaaegseks äridelegatsiooniks riigis. Ajaleht Юридична Газета kohtus Glimstedti esindajatega, et lähemalt uurida Glimstedti plaane Ukrainas.
Rääkige meile oma ettevõtte ajaloost. Mitu aastat olete praktiseerinud? Millistele valdkondadele olete spetsialiseerunud, kuidas positsioneerite end Balti ja Rootsi regiooni õigusturul?
Frida Keyling: Advokaadibüroo Glimstedt on tegutsenud Rootsis alates 1935. aastast, olles üks vanimaid advokaadibüroosid piirkonnas. 1997. aastal avati Baltikumi esindused kõigis kolmes pealinnas Eestis, Lätis ja Leedus.
Glimstedt keskendub äriklientidele, avalikule sektorile ja jõukatele eraisikutele. Glimstedtil on laialdased teadmised, et pakkuda oma klientidele strateegilist tuge, sealhulgas M&A, vaidluste lahendamine, kinnisvara küsimused, ettevõtete äri, maksejõuetus, intellektuaalomand ja palju muud.
Oleme kogenud sellistes tööstusharudes nagu energeetika, pangandus, ehitus ja infrastruktuur, kindlustus, idufirmad. Enamik klientidest on suured ja keskmise suurusega riiklikud ja rahvusvahelised ettevõtted. Aitame ka avalikke institutsioone, sealhulgas valitsusi.
Kuidas kirjeldaksite seaduslikku turgu Läänemere piirkonnas (sh Rootsi, Eesti, Läti ja Leedu)? Milliseid trende on näha? Kas see on konkurentsivõimeline turg?
Egidijus Bernotas: Seoses intressimäärade tõusuga Balti regioonis näeme hetkel tehingute mõningast langust ning alates Covid-19 puhangust oleme valmistunud paljudeks pankrotijuhtumiteks, mida pole veel juhtunud. Turg on jätkuvalt tugev, kuid majanduses kardetakse tagasilööki, mis mõjutab advokaate, kuid vajadus advokaatide järele on üsna pidev nii headel kui ka halbadel aegadel.
Glimstedtil on kohalikud konkurendid, mis on meie tavade jaoks ainult kasulik. Meie Rootsi-Balti kohalolek on ainulaadne ja hõlbustab meie kliendi piiriülest äritegevust.
Kuidas on teie hinnangul muutunud õigusteenuste turg maailma mastaabis seoses Ukraina sõjaga, eriti tänu sellele, et suurem osa ülemaailmsest rahvusvahelisest advokaadibüroost lahkus Venemaa turult?
Frida Keyling: Õigusteenuste turg järgib üldjuhul muutusi nende klienditurgudel. Umbes 10 aastat tagasi oli rahvusvaheline klientuur Ida-Euroopa suhtes ettevaatlik, kuid üldiselt positiivne. Glimstedtil oli sel ajal kontor Minskis, ta aitas oma klientidel end sealsetesse tööstusparkidesse sisse seada. Tegutsesime aktiivselt ka Serbias, kus ühel meie kliendil oli suur tööstushuvi. Tänaseks kahjuks taanduvad kliendid nendest riikidest, lõpetasime 4 aastat tagasi oma tegevuse Valgevenes, kuna meie klientides tekkisid kahtlused sealse poliitilise olukorra stabiilsuses. Riik natsionaliseeris Serbia tegevuse, sundides meid pöörduma rahvusvaheliste vaidluste lahendamise institutsioonide poole. Paraku on ICSID muutumas üha tavalisemaks kliendi ja valitsusega suhtlemise kohaks CEE riikides. Selliseid turge nagu Valgevene, Venemaa ei saa vaadelda kaubanduslike õigusteenuste turgudena vastandina nimetatud vaidluste lahendamise teenustele.
Randu Riiberg: Olenemata eeltoodust oleme olnud aktiivsed oma klientide ümberpaigutamisel nendest riikidest pärast sõja algust ja suudame pakkuda tuge ka endise Nõukogude Liidu riikides. Tunneme piirkonna kultuuri ja kombeid, omame häid koostööpartnereid kõikides riikides. Täna teeme otse koostööd valitsuste ja investoritega, et kiirendada protsessi ja muuta Ukraina investeerimiskeskkonda, selle asemel, et oodata avalikku sektorit teejuhiks.
Eeldatakse, et Ukraina ei lähe läbi mitte ainult pika ülesehitusprotsessi, vaid ka õigussüsteemi kohandamisel ELi nõuetele. Praegu on sõjaaeg ja fookus on mujal. Näeme oma ainulaadset rolli ja võimalust.
Mis on teie Ilyshev & Partners koostöö eesmärk? Kuidas teie partnerlus välja näeb?
Frida Keyling: Glimstedti põhimõte on olnud “Mõtle globaalselt, tegutse lokaalselt”, nii ka meie kliendid. See tähendab, et mis tahes globaalset lahendust tuleb alati kohandada nii, et see oleks kohalikele turgudele vastuvõetav. Ütlematagi selge, et suurtel nimedel, nagu Coca Cola, Mars, McDonalds, on ka oma “lokaliseeritud” tooted, mis vastavad kodumaiste klientide nõudmistele. Meie kavatsus teha koostööd kõigil turgudel, sealhulgas Ukraina turgudel, on tagada, et meie klientide vajadused ja ootused oleksid korrektselt kohalikku õiguskeelde “tõlgitud”, selle asemel et nende kokkuleppeid lihtsalt kopeerida – kleepida. Näiteks Skandinaavia väärtpaberiturule, kinnisvarasse investeerimisel on kombed ja usk valitsuskorralduse jätkusuutlikkusesse palju teistsugused kui Baltikumis vastuvõetavad ja veelgi enam lõuna pool Ida-Euroopas. Valitsuse vajadused nt. ka Leedu on prioriteetide poolest Ukrainaga võrreldes palju erinev. Peamised majanduslikud parameetrid nagu SKP, riigivõlg, koostöö ajalugu Maailmapanga, EBRD ja teiste struktuurifinantseerimisfondidega määravad kindlaks erinevused, mis võivad olla olulised kahe isegi naaberriigi tavade võrdlemisel. See on põhjus, meie arvates on väga kasulik suunata oma kliente parimate kohalike ettevõtete juurde, nagu Ilyashev & Partners Ukrainas.
Randu Riiberg: Ja ka teistpidi. Oleme usaldusväärne, kogenud ja hea sidemega partner Ilyashev & Partners klientidele Läänemere piirkonnas ja mujal maailmas. Meie partneritel on pikaajaline töökogemus rahvusvahelistes advokaadibüroodes, sealhulgas BIG-4 audiitorfirmades, mis on võimaldanud luua ülemaailmse strateegiliste partnerite võrgustiku.
Mõned nädalad tagasi külastasite Kiievit. Millised muljed jäid meie pealinnast? Mis teile kõige rohkem muljet avaldas või muret tekitas?of our capital?
Randu Riiberg: Ilmselgelt on esmatähtis kaitsta elanikke iga hinna eest, kuid üllatav oli näha positiivset suhtumist tulevikku, eriti suutlikkusesse taastada tervislik ärikeskkond, kohalike inimeste väsimatu töö Ukraina tuleviku ja äri nimel. See meelitab ligi investoreid ning loob töökohti ja võimalusi kohalikele elanikele.
Osana Ukraina Eesti Kaubanduskoja delegatsioonist lõime tugevad suhted ja töötame koos järelmeetmetega, et midagi muuta. Meie kohtumised hõlmasid kõrgetasemelisi kohtumisi riigiametnike, parlamendi ja Kiievi linnavolikogu liikmete, kohalike ettevõtjate ühenduste ja suurärimeestega. See reis leidis laialdast kajastamist juhtivas Eesti ärimeedias ja sai näiteks sellest, et ka praegu on Ukrainas võimalik ja vajalik töötada.
Milliste väljakutsetega seisavad teie kliendid täna silmitsi ja kuidas kavatsete need ületada koostöös partneriga Ilyashev & Partners?
Randu Riiberg: Rahvusvaheliste klientide ja investorite üks peamisi probleeme on usalduse puudumine Ukraina partnerite ja süsteemi vastu. Näeme, et suhted ettevõttega Ilyashev & Partners võimaldavad meil pakkuda kohalikele klientidele usaldusväärset partnerit Ukrainas.
Egidijus Bernotas: Ütleksin, et äri kui selline on seikleja iseloomuga, seega kliendid võtavad väljakutsed üldiselt vastu. Iga erakordne olukord on nagu uus mäng males, kus võitmiseks pead olema konkurendist loovam.
Kas saate jagada plaane võtmeprojektide kohta, mida koos ellu viite??
Randu Riiberg: Meil on koos mitmeid projekte, Glimstedt Eesti on võtnud Eesti – Ukraina Tööstuskojas juhtiva rolli ja toonud meid 2022. aasta juunis Kiievisse. Rahvusvahelised finantsinstitutsioonid peaksid olema need, kes suunavad ja tagavad uste avamise ettevõtetele. Balti riikide valitsused on alati olnud aktiivsed Ukrainale tehnilise abi andmisel ja seda oodatakse ka edaspidi, aidates Ukrainal liikuda edasi ELi liikmelisuse suunas. On väga oluline, et Ukraina valitsus töötaks välja strateegia ja hoiaks sellest kinni energia-, era- ja finantssektoris. Kiievis viibides kohtasime mitmeid ärimehi ja riigiametnikke, kes näivad olevat otsustanud teha positiivseid muudatusi turu läbipaistvuse võtmenäitajates. See tõmbab nii globaalsete ärimeeste kui ka meie tähelepanu.
Meie põhirõhk on toetada Ukrainat investorite kaitse programmi loomisel, julgustades välisinvestoreid Ukrainasse investeerima. Tõhusam on pakkuda investoritele kaitset kui lihtsalt rahalist toetust. Näeme oma missiooni aidata üles ehitada Ukraina majandust, mis ei karda käimasolevat sõda ning on keskendunud ELi ja teistele turgudele.
Kuidas näete rahvusvahelise äri osalust Ukraina sõjajärgses ülesehitamises ja millist rolli saavad selles advokaadibürood?
Egidijus Bernotas: Äri on alati olemas kui selle järele on nõudlus. Lahinguväljadel saab teha ainult väga spetsiifilist äri. Konstruktiivne, jätkusuutlik äri ootab, kuni ilmuvad esimesed signaalid turvalisest keskkonnast ning tuleb nii riiklikul kui ka rahvusvahelisel tasandil turule ümberehitusteks ja muudeks asjadeks. Sõda pole tänapäeval kahjuks ainulaadne, Balkanil, Lähis-Idas, Aasias kogemustest saame õppida. Seadus on ja on kõigis neis protsessides vältimatu, nii ka meie. Keskendume usalduse tekitamisele kohalike partnerite ja ärikeskkonna suhtes ning otsime võimalusi investorite investeeringute kindlustamiseks.
Kas Ukrainast saab välismaistele advokaadibüroodele paljutõotav turg? Kas see on kohalikele mängijatele kasulik või mitte?
Frida Keyling: Jah. Ukraina on üks Euroopa suurimaid riike, üsna keeruline, mitmekesine turg, millel on palju potentsiaali. See jääb alati ärikaardile. Nõudlus on lähitulevikus palju suurem, kuna Ukraina peab keskenduma Venemaa turult EL/Lääne turgudele ning ühtlustama oma tavad ja ärid uute partnerite omadega..
Tutvu artikliga ajakirjas: Principle for Glimstedt has been “Think global, act local”, so is of its clients